Welcome to PTTK Dąbrowa Górnicza!

     Menu
· Strona główna
· Adres/Kontakt
· Archiwum
· Historia
· Linki
· Promocje
· Statut
· Ubezpieczenia
· Zarząd

     Komisje turystyki

     Fotoalbum

     GSB

Główny Szlak Beskidzki
im. Kazimierza Sosnowskiego

Kazimierz Ignacy Sosnowski

Kazimierz Ignacy Sosnowski żył w latach 1875-1954. Urodził się w Niepołomicach, zaś pochowano go na krakowskim cmentarzu salwatorskim. Jego przyrodnim bratem był Ludwik Napoleon - znany aktor występujący pod pseudonimem Ludwik Solski. Kazimierz Sosnowski uczył się w Bochni, następnie ukończył gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Wtedy też poznał i zaprzyjaźnił się z Władysławem Orkanem. Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym na UJ. Po zakończeniu edukacji w 1901r. podjął pracę nauczyciela w gimnazjum w Nowym Sączu. Tam zetknął się z górami, które od tej pory towarzyszyły mu do końca życia. W 1904r. ożenił się z Marią Koncką i podjął pracę w III Gimnazjum w Krakowie. Jednak dwa lata później przeniósł się do Nowego Sącza, gdzie został nauczycielem języka polskiego w I Gimnazjum im. Jana Długosza. Często wędrował po górach, organizował i prowadził liczne wycieczki szkolne również w inne partie Beskidów. Był jednym z założycieli Nowosądeckiego Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego "Beskid", które powstało 24 maja 1906r. 

Zmarł w Krakowie mając 79 lat. Swoje życie poświęcił górom, popularyzowaniu ich wśród polskich turystów. Na jego wniosek już w 1908r. Towarzystwo Tatrzańskie podjęło decyzje o budowie schroniska na Przehybie. W 1914r. napisał pierwszy "Przewodnik po Beskidzie Zachodnim i Pieninach". Jego imieniem nazwano Główny Szlak Beskidzki, prowadzący z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jego imieniem nazwano schronisko na Hali Krupowej oraz Dom Turysty PTTK w Krakowie.

We wstępie do swojego przewodnika Sosnowski napisał: "Puszczają tedy w świat tę książkę, dziecię naszej miłości i długiej troski, pragniemy, aby sprowadziła jak najwięcej tych, co pragną oglądać cuda naszej przyrody i zapoznała ich z nieznanymi dotąd szerszymi ogółowi naszymi kochanymi polskimi górami, które szeroko i gościnnie otwierając ramiona, dowiodą, że nie potrzebują się wstydzić swej piękności wobec tak szumnie reklamowanej zagranicy!"

 

(żródło: http://wierchy.pttk.pl/?s/_warto_wiedziec.id/_26#26)